DiyetKilo Verme

Zayıflamak istiyorum diyenler için acı reçete

Zayıflamak istiyorum diyenler için acı reçete

Zayıflamak istiyorum diyenler ne yapmalı? Zayıflamanın kolay yolları var mıdır? Hızlı kilo vereceğinizi vaat eden öneriler ne kadar sağlıklıdır? En iyi, en kolay ve en sağlıklı kilo verme yolları nelerdir? Bu yazımızda sağlıklı zayıflamanın yollarına dair yeterli bilgileri bulacaksınız. Zayıflamak istiyorum diyenler için acı reçete maddelerini açıklamaya başlıyoruz. Hazır mısınız?

Zayıflamak Kolay İş mi?

Her şeyden önce “zayıflamak istiyorum” diyen bir insanın işinin kolay olmadığını ancak imkansız da olmadığını kabul etmek ve bu gerçeği sindirmek gerekiyor. Bu başarılırsa gerisi kendiliğinden gelecektir. Düşünün! Aldığınız kilolar yıllar süren beslenme ve hareket alışkanlıklarının ürünüdür. Yılların birikimini bir anda yok edemezsiniz. Ancak azmin elinden ne kurtulabilmiş ki? Zayıflamak istiyorum diyenler için acı reçete maddelerinden bir diğeri zayıflama kampanyalarının hepsini unutmaktır.

Zayıflama Kampanyaları

diyet
zayıflama kampanyaları

Televizyon kanallarında, internet sitelerinde, radyolarda ve gazetelerde “zayıflamak istiyorum” diyen insanların gözlerine sokulurcasına reklamı dönen sağlıksız zayıflama hapları, çaylar, bantlar vesair ürünler mevcut. Bunların gerçekten faydası olsaydı kimsenin beslenme alışkanlığını değiştirmesine, spor yapmasına, hareket etmesine, daha az yemek yemesine gerek kalmazdı. Hatta diyetisyenlik diye bir alana da ihtiyaç kalmazdı. Zayıflamak, eğer bir hap atmakla, birkaç çay içmekle mümkün olan bir şey olsaydı, şişmanlık veya obezite bu kadar sorun olmayacaktı.

Gerçekten Zayıflamak İstiyorum diyorsanız, öncelikle radikal bir karar alın ve o kampanyaların hepsini unutun.

Daha sonra zayıflamanın sağlıklı ve kalıcı bir kilo vermek demek olduğunu, bunun da ciddi bir plan ve programı gerektirdiğini, o plan ve programa uymak için de iradenizi kullanmanız gerektiğini bilin ve kabul edin. Başka şansınız yok.

Unutmayın! Önemli olan kilo vermek değil, sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermektir. Zayıflamak istiyorum diyenler için acı reçetelerden bir diğeri iradeyi ölçülü kullanamamaktan kaynaklanan sıkıntıdır. Zayıflamak istiyorum diyenler için acı reçete maddelerinden bir başkası ise yapamıyorum demekten geçer.

Zayıflamak İstiyorum ama Yapamıyorum

“Zayıflamak istiyorum ama yapamıyorum” diyorsanız öncelikle kabullenmeniz gereken bir kaç gerçek var.

Birincisi; “Ben şişman değilim, balık etliyim ya da kemiklerim iri, su içsem yarıyor ne yapayım” gibi mazeretleri bir kenara bırakın. Şişman olduğunuzu ve bunun bir sağlık sorunu olduğunu kabul edin.

İkincisi; Utanma, zayıf veya normal insanlar karşısında ezilme, kendini değersiz ve işe yaramaz hissetme, beğenilmeme gibi olumsuz duyguların hepsini aklınızdan atın. Şişmanlık utanılacak bir şey değildir. Aynen grip, diyabet ya da reflü gibi bir sağlık sorunudur.

Üçüncüsü; Zayıflama her şeyden önce bir irade meselesidir. “Zayıflamak istiyorum” diyorsanız iradeli, kararlı ve gayretli olmak zorundasınız. Aksi halde zayıflama projeniz de yarım kalacaktır.

Zayıflama Aşamaları

kalça eritmede en etkili hareketler
Zayıflama aşamaları nelerdir?

Zayıflamak istiyorum diyorsanız şu aşamaları kendi içinizde çözmeniz gerekiyor.

1) Hedef belirleyin. Zayıflamak istiyorum diyen herkesin her şeyden öncesi yapması gereken şey kendine bir hedef belirlemektir. Beden kitle indeksinizi ölçün ve kaç kilo fazlanız olduğunu bilin. Fazla kilolardan tamamen kurtulmak gibi kesin bir hedefiniz olsun.

2) Neden kilo vermek istediğinizi fark edin.

Zayıflamak istiyorum/gerçekten zayıflamak istiyor muyum?

– İyi ama neden?

Dar gelen bir elbiseyi giymek için kilo vermeyi istemek gibi anlık heyecanlar motivasyonunuzu kısa tutacaktır. Ancak kilo verme isteğini sağlıklı bir yaşam gibi uzun vadeli bir hedefe bağlarsanız motivasyonunuz ve isteğiniz daha uzun sürecektir.

3) Zayıflamaya zihnen ve ruhen hazır olun. Zayıflamak istiyorum diyorsunuz ama bir diyete başlayıp devam ettiremiyorsunuz öyle mi? Bu durumda zayıflamaya hazır değilsiniz demektir. Neden başarısız olduğunuzu ve bozduğunuz diyetin size gerçekten uygun olup olmadığını sorgulayın ve araştırın.

psikolog
Ruhen ve bedenen hazır olun.

Bu aşamalardan sonra işinize gelen diyeti değil vücudunuzun biyo-kimyasal durumuna daha uygun bir diyet seçmek için uzman bir diyetisyene başvurmanızda fayda var.

Bunun dışında sitemizde de sizin için en sağlıklı olduğunu düşündüğümüz çeşitli diyet teknikleriyle ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. aşırı bir kilom yok fakar kilo sağlığa zararlı zevkle yediğim yemekleri özleyerek sebze ve et yiyerek kilo veriyorum. Tek tavsiye kilo verenler için en önemli hamur, yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durulması bol sebze tavsiyemdir.

    1. 🙂 keşke hamurişi ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak o kadar kolay olsa 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu