Isıtma SistemleriKombiManşetler

Kombi Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombi Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler ile Kombinize bakımının nasıl yapılacağı ile ilgili gerekli bilgilerin bulunduğu bu yazıda kombi kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri, evde kombi bakımının nasıl yapılabileceğini, servislerin yaptığı bakımlarda nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için hazırladık. Faydalanmanız dileğiyle.

Kombi Bakımı İhmalinin Sonuçları

Kombi Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Kombi bakımı ile ilgili hususları ihmal etmeniz halinde ekonomik sorunlarla birlikte sağlık sorunları da yaşayabilirsiniz. Bu muhtemel kötü sonuçları kısaca sıralayalım;

Kombinizin güvenliği azalacaktır

Kombiler, bakımları yapılmadığında ve arızalandıklarında ciddi güvenlik sorunları çıkarabilecek cihazlardır. Bu sorunların en önemlisi gaz kaçakları ve patlama riskleridir.

Enerji tüketimi artacaktır

Bakımsız bir kombi daha verimsiz çalışacak ve çalışmak için fazladan enerji harcayacaktır. Bu nedenle Kombi Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler hususların neler olduğunu öğrenmeli ve uygulamalısınız.

Kombinizin ömrü kısalacaktır

Bakımsız bir kombi temizlenmediği ve aksayan parçaları değiştirilmediği için kısa sürede ömrünü tamamlayacaktır.

Yetersiz Isınma

Yaşadığınız mekan yeterince ısınmayacaktır.

Kombi Bakımı Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Yılda en az 1 kez kombi bakımı yaptırmanız uzmanların ortak tavsiyesi. Bunun en ideal zamanı da kış öncesidir. Ayrıca kendinize bir de kombi bakımı ve dikkat edilmesi gerekenler listesi hazırlayarak bunları kontrol etmelisiniz.

Evde Kombi Bakımı Mümkün mü?

Kombi bakımı için teknik servisin yapacağı bakım dışında evinizde ve işyerinizde bazı pratikler yapmanız mümkün. Bu pratikler kısaca şöyle;

– Kombinizin basınç göstergesini kontrol edin. Mekanik seviye göstergelerinde kırmızı renkle gösterilen seviye aşılmaması gereken basınç seviyesidir. Basınç küçük seviyeyi gösteriyorsa kombinizin altındaki küçük su vanasından kombinize su ilave edin. Bunun için kombinizin kullanma kılavuzundan yararlanabilirsiniz.

– Radyatörlerin havasını kontrol edin ve basınçlı havayı boşaltın. Bunun için küçük radyatör anahtarları vardır. Bu anahtar yok ise küçük bir tornavida hatta sağlam bir çay kaşığı bile işinizi görecektir.

Bu iki işlemi yapamıyorsanız yapmak için ekstra çaba sarf etmeyin ve kombi bakımı için mutlaka teknik servisten yardım alın.

Teknik Servislerin Kombi Bakımı Esnasında Dikkat Edilecekler

Evinize veya işyerinize gelen yetkili teknik servisler kombi bakımı için işe başlamadan önce sizin yapmanız gereken birkaç husus var. Teknik servislerce gerçekleştirilen kombi bakımı ve dikkat edilmesi gerekenler kısaca şu şekildedir.

  • Servis elemanlarının yetki belgelerinin olup olmadığını mutlaka sorun veya kontrol edin. Eğer çalışanların yetki belgesi yoksa kesinlikle cihazınıza müdahale ettirmeyin.
  • Servis elemanlarına bakım esnasında hangi işlemleri yapacaklarını sorun ve bu konuda bilgi isteyin.
  • Yetkili servis çalışanları kombi bakımına başlamadan önce sıcak su tesisatıyla kalorifer tesisatının ısıtma testini yapmalılar. Ayrıca kombinin çalışma verimliliğini de kontrol etmeleri gerekiyor. Bu işlemleri yapıp yapmadıklarına dikkat edin.
  • Servis çalışanları bakım işlemini tamamladıktan sonra gitmeden önce kombinizin düzgün çalışıp çalışmadığını mutlaka kontrol edin veya ettirin.

Son olarak kombi bakımı işinin ihmale gelmeyen ciddi bir iş olduğunu, sizin ve ailenizin ya da çalışanlarınızın sağlığını ve sizin de ekonominizi doğrudan etkileyecek öneme sahip olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu