KlimaSoğutma Sistemleri

Klima Servisi ve Kullanımı

Klima servisi ve kullanımı esnasında dikkat edilmesi gerekenler, klimaların bakımı, klima alınırken nelere dikkat edilmeli gibi konular hepimizin ortak konularından. Bu konulara dikkat etmek klimadan alınacak verimi artıracak ve bizlere daha fazla tasarruf sağlayacaktır. Şimdi bu konulara bir göz atalım.

Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Klima alırken şu hususları mutlaka göz önünde bulundurun. Böylece klima servisi için duyduğunuz ihtiyaç azalacak ve klima kullanımından yüksek verim elde edeceksiniz.

– Her şeyden önce klimanın verimli olmasına dikkat ediniz. Klima Servisi ve Kullanımı ile bir klimanın verimliliğini COP değeri belirler. Bu değer klimaların etiketlerinde vardır. COP değeri ne kadar yüksekle o klima o kadar verimli çalışır.

– Klimayı alacağınız firmanın veya markanın size sunacağı hizmetlerin güvenilir olduğundan emin olun. Ayrıca klima markasının servis ağının geniş olmasına da özellikle dikkat edin.

– Klimanızı seçmeden önce birkaç servis dolaşarak teknisyenlerden yardım alabilirsiniz. Mekanınızın boyutuna göre hangi klimanın daha verimli olacağını mutlaka sorgulayın ve öğrenin.

A enerji sınıfı klimaları tercih etmenizde fayda var. Bu size enerji tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca Klima Servisi ve Kullanımı ilgili kullanım kitapçığındaki bilgilere de göz atmalısınız.

– Klimayı ısıtma amaçlı kullanacaksanız Inverter teknolojisine sahip olan klimaları tercih edin.

– Alacağınız klimanın nem alma özelliğinin sağlıklı olmasına dikkat edin. Bu, konforunuzu ve ortamın nem seviyesini doğrudan etkileyecektir.

– Sağlığınıza önem verin ve neo-plasma özellikli klimaları tercih edin. neo-plasma teknolojisi hava temizleme özelliğine de sahiptir.

– Sessiz bir klima istiyorsanız alacağınız klimanın Inverter teknolojisine sahip olmasına dikkat edin.

– 24 saat çoklu programlama özelliğine sahip klimaları tercih ederseniz klimanız 24 saatte belirli vakitlerde kendi kendine açılıp kapanacaktır.

– Çevreyi önemsiyorsanız ve çevreye zarar vermek istemiyorsanız R 410 A gazı kullanılan klimaları tercih edin.

Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlığınız açısından klima kullanırken şu hususlara dikkat etmenizde fayda var;

  • Klimanızın sıcaklık ayarı 23 derecenin altında olmamalı,
  • Nem seviyesi % 50 olmalı,
  • Klimanın önünde terli vaziyette asla oturulmamalı
  • Araç klimalarının yüze ve göğsünüze değil, ön cama doğru olmasına dikkat edin

Evde Klima Bakımı

Klimaların mevsimlik bakımları, motor bakımları, filtre bakımları gibi ancak yetkili klima servisi tarafından yapılabilecek bakımları vardır. Ancak klimanızın bakımlı kalmasını sağlamak için evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir takım yöntemler de bulunmaktadır. Böylece klima servisi için çok zaman harcamayabilirsiniz.

Şimdi bunlara göz atalım;

  • Her şeyden önce duvarınız klimadan çıkacak tozlarla kirlenecektir. Bunun için duvarınızı maskelemeniz yerinde olur.
  • Klimanızı evde temizlemek istiyorsanız bir klima temizleme spreyi almalısınız.
  • Klimanızın kapağını kaldırın ve radyatör peteklerini elektrik süpürgesi ile yavaşça ve dikkatlice temizleyin.
  • Aldığınız spreyi klima peteklerine orta yoğunlukta sıkın
  • Eski bir diş fırçası ile petekleri tek tek fırçalayın
  • Klimanız köpüklenebilir. Spreyli bir şişeyle ya da ıslak bir bezle petekleri durulayabilirsiniz. Merak etmeyin, klimanıza bu sulardan bir zarar gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu