Dini BilgiGenel Bilgi

CEHENNEM VE ATEŞ AYNIMI 19, BÖLÜM

Cehennem ve ateş aynı ise aşağıdaki ayetler havada kalacak

CEHENNEM VE ATEŞ AYNIMI 19, BÖLÜM

1-Cehennem eşittir ateş ateşde Cehennem ise Buruç 10 ayet neden ikisinin farklı olduğunu anlatmak için arada ve bağlacı kullanır ve iki farklı azap türünden bahseder.Hatta Cehennem ve ateş azabı vardır demez.Cehennem azabı vardır ve Ateş azabı vardır diye üstüne basa basa söyler.

2-HARİK  AZAP Yakıcı azap şeklinde geçen ayetler de yalnızca inkarcılar için geçer.Ateş azabı,cahim, vs şeklinde de geçsede  yakıcı azap anlamına gelen HARİK AZAP yalnızca inkarcılar için geçmektedir

13/181, 8/50, 22/9 ve 22 85/10

Yukardaki ayetler inkarcılar için olsada önceki bölümlerde  özellikle zulümle kul hakkı yeme evlerinden etme,yetim hakkı gibi konularda da ateş azabı vardır.ama Bunlar müminlerinde işleyebileceği büyük günahlardır.Yakıcı azap ise  sadece yukardaki ayetlerde gördüğümüz gibi inkarcılar için geçer.Birçok ayetde Allah müminleri ateş azabından korumuştur(tur 18 vs.) şeklinde ayet vardır.Bu şekilde Allah ateş azabından koruyabilir yada inkarcılara göre çok daha hafif bir şekilde olabilir.Bize düşen ayetler üzerinde düşünmek.Herkese aynı ateşse ve müminlerde eğerki imanı tam fakat olaki bu günahları işlemişse  o zaman harik azap müminlere niye yok işte?mümin kafir farkı.

3-Birçok ayetde Ateş ehli ve Cennet ehli var iken neden tek kelime Cehennem ehli yoktur.Cennetin zıttı Cehennem olması gerekirken Ateş olmuştur.Bu durumda Cehenneme giren bir daha çıkamaz nasıl deriz.Çünkü Cehennem ehli diye bir tabir yok.

4-Cennet sadece müşriklere ve inkarcılara haram kılınmıştır.  Maide 72

Ant olsun Meryem oğlu Mesih’e, “O Allah’tır.” diyenler gerçeği yalanlayan nankör oldular. Oysaki Mesih: “Ey İsrailoğulları! Benim de sizin de Rabb’iniz olan Allah’a kulluk edin. Kim Allah’a şirk koşarsa, Allah ona Cenneti haram etmiştir. Ve onun varacağı yer ateştir. Zalimler için hiçbir yardımcı yoktur.” dedi.

Ayrıca kurana göre her müşrik kafir,her kafirde müşriktir.(tevbe 17,A.imran 151 vb ayetler bunu söyler)

Araf 40.Ayetlerimizi yalanlayıp da onlara karşı kibirlenenlere göğün kapıları açılmayacak

ve onlar halat/deve iğne deliğine girinceye kadar cennete giremeyeceklerdir! Suçluları işte böyle cezalandıracağız!

Bakın hiç bir ayetde günahkarlara cennet haram,Cehenneme /ateşe girene haram demez.

5-Leyl 14-16 da ateşe  eşka olandan başka kimse girmez   denilirken İsra 62-63 ve bazı ayetlere baktığımızda Şeytana uyan herkesin Cehenneme gireceği var.Bu durumda  imani suçla basit suç aynı olmakla kalmayacağı gibi nüfus  olarakta çelişki olur.Ayetler çok açık ateşe gireceklerin daha az Cehenneme gireceklerin çok daha fazla olduğunu anlatır

6-Onlarca ayetde Cehennem kötü bir mekandır der de tek bir ayetde Cehennem ateşle doludur demez o şekilde daha kolay anlamazmıydık?kaldıki Nebe,mürselat ve vakıa suresine göre baştan sona ateş dolu olmadığını birinci bölümde anlatmıştık.İkinci bölümde ise kötü mekan ayetlerini anlatmıştık.

7-Geriye tek bir şık kalıyor.Kuranda Cehennem geçen kelimeleri ateş kabul etmek.Tabi ateşide cehennem kabul etmek.Ama İnkarcılar için hem Cehennem hem ateş hemde harik azap geçmektedir.Günahkar Müminlere ise Cehennem yada altı cezalar geçmektedir.Her iki azap aynı ise nasıl olurda birine hepsini tek tek  söyleyecek öyle yakacak birinede cehennem ve altı cezalar deyip onu da yakacak.Bu Allahın sıfatlarına hiç uymamaktadır.Bu durumda af edilmeyen günahkar müminler ile kafirler arasında kıyaslama yaparsak Haşa Allah kafirleri  daha çok düşünmüş oluyor.onları fazlasıyla uyarmış oluyur.Allah bütün noksan sıfatlardan beridir.

önceki bölümleri https://www.iyibilgi.web.tr/cehennem-ve-ates-aynimi-buyuk-aldatiliyoruz/ okuyabilirsiniz

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu