Kilo VermeSağlık

Bölgesel Zayıflama

Bölgesel Zayıflama

Bölgesel zayıflama diye bir şey var mı? Bölgesel zayıflama bir gerçek mi yoksa bir şehir efsanesi mi? Bu konuda diyetisyenlerle estetikçiler arasındaki görüş ayrılığı insanların kafasını karıştırabiliyor. Bu yazımızda bu konuda medikal estetik uygulamalar ve tıbbi/diyetetik açılarından ayrı ayrı ele aldık. Ayrıca en çok merak edilen iki bölgesel incelme yöntemi olan mezoterapi ve yağ aldırma uygulamalarına ait bilgileri sizler için derledik.

Bölgesel Zayıflama Efsanesi

bölgesel zayıflama nedir
bölgesel zayıflama nedir

Evet. Başlıktan da anlaşılabileceği gibi bölgesel zayıflama tam bir efsanedir. Sadece göbekten ya da sadece kalçadan kilo vermek gibi bir durum söz konusu değildir. Bu konuda bazı estetik merkezlerinde ya da fitness salonlarında uygulanan yöntemlerin ve sporların hiçbir işe yaramadığını iddia etmiyoruz. Ancak şu bir gerçek ki; estetik merkezlerinde bölgesel zayıflama için bedeniniz üzerinde uygulanan cihazlar genellikle fizik tedavi cihazlarıdır, zayıflama aletleri değildir. Bu aletler kas sarsılması yapar, elektrik akımı ve ultraviyole ışınları kullanır ancak hiçbir makine insanın kilo durumunu da belirleyen kardiyovasküler sisteme katkı sağlayamaz.

Bazı cihazların bazı tekniklerle insan vücuduna uygulanmasıyla bazı bölgelerde geçici bir incelme görülebilir. Ancak bu bölgelerde yağ yerine daha çok su kaybedilmektedir. Kilo vermek veya zayıflamak ise böyle bir iş değildir. Üstelik bu uygulamalarda bir bölgede daralma sağlanırken diğer istenmeyen bölgelerde kontrolsüz genişlemeler oluşur. Zaten bu nedenle bölgesel incelme uygulamalarına başvuranlara kesinlikle sağlıklı bir diyet ve egzersiz de birlikte önerilmektedir. Dolayısıyla iş yine dönüp dolaşıp sağlıklı ve kalıcı zayıflama noktasına gelmektedir.

Fitness Merkezleri, Egzersiz ve Bölgesel Zayıflama

Fitness dahil herhangi bir egzersiz uygulamasıyla bölgesel zayıflama mümkün değildir. Sadece göbek yağlarını eriten ama kalçaları aynı bırakan, basenleri eriten ama göbeğe dokunmayan bir diyet programı olmadığı gibi bir spor programı da yoktur.

Egzersizler yağlarla değil kaslarla ilgilidir. Herhangi bir egzersiz uygulamasının kilo vermeye elbette faydası olacaktır ama kişiye özel bir diyet programı olmadan sadece egzersizle zayıflamak mümkün ve sağlıklı olamaz.

MUTLAKA OKUMALISIN:  Lahana Çorbası ile Kilo Verme

Mezoterapi ve Bölgesel Zayıflama

Mezoterapi derinin orta kısımlarına müdahale ile uygulanan bir yöntemdir. Cildin altına ince uçlu iğne ile özel karışımlar enjekte edilir. Bu karışımlarda ödem çözen, dolaşımı hızlandıran ve yağ birikmesini engelleyen bazı ilaçlar ve mineraller bulunur.

Unutmayın! Sadece mezoterapi ile hiçbir diyet ve egzersiz uygulamadan zayıflayamazsınız.

Mezoterapi sadece yardımcı bir uygulamadır. Tek başına bir işe yaramaz. Zaten uzmanları tarafından da aşırı kilolu olmayan kişiler ve tüm çabalara rağmen incelme sağlanamayan bölümler için tavsiye ediliyor. Ayrıca hamileler, emziren anneler, kalp, böbrek ve şeker hastaları bu yönteme kesinlikle başvurmamalıdır.

Yağ Aldırma (Liposuction) Uygulaması

yağ aldırma
yağ aldırma

Yağ aldırma cerrahi bir yöntemdir. Bölgesel zayıflama yöntemi ya da kilo verdirme işlemi değildir. Vücudun genellikle karın, kalça, yüz gibi bölgelerinde diyet ve egzersizlere rağmen erimeyen dirençli yağ dokularının alınması amacıyla uygulanır. Ancak yağ aldırma ameliyatı bir kilo verme yöntemi değildir, bölgesel bir incelme ve vücut biçimlendirme amacıyla yapılan estetik bir operasyondur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı