Beyaz EşyaGenel Bilgi

Beyaz Eşya Servisi

Beyaz eşya servisi denilince öncelikle hayatımızda önemli bir yer tutan beyaz eşyaların alımı, bakımı ve tamirleriyle yenilenmesi hususları birlikte düşünülmelidir. Beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler bizim için beyaz eşya kullanımında alınacak verimi de yükseltecektir. Bu makalemizde bu konulara değindik.

Beyaz Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilindiği gibi beyaz eşya denilince akla tek bir ürün gelmez. Beyaz eşya, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı ve fırın demektir. Buna ayrıca elektrikli süpürgeyi de ekleyebiliriz. Şimdi bu beyaz eşya türlerini alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini tek tek inceleyelim.

Bulaşık Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulaşık makinesinin çok programlı olmasına değil, ihtiyacınız olan programlara sahip olup olmadığına bakın

– Bulaşık makinesinin alt sepetindeki tellerin açılıp kapanır olmasına dikkat edin. Böylece tencerelerinizi makineye yerleştirmeniz kolay olacaktır.

– Alt sepetteki küçük çatal kaşık sepetinin yerinin değiştirilebilir olması önemli çünkü tabaklarınızı bu sayede istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

– Aynı program özelliklerine sahip makineleri karşılaştırın.

– Alacağınız bulaşık makinesinin A, A+, A++ enerji sınıflarından biri olmasına dikkat edin. Bu size enerjiden tasarruf sağlayacaktır.

Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

– Hızlı yıkama ve ön yıkama programlarının olmasına önem verin.

– Makinenin yıkama kapasitesi ve sıkma devrine dikkat edin.

– Deterjan bölümü sağlam olmalı. Su sızdırmamalı, deterjan artığı bırakmamalı.

– Genellikle 4 kişilik bir aileye 7 kilogram kapasiteli bir çamaşır makinesi yetecektir ancak çamaşır değiştirme sıklığınıza göre bu kapasiteyi artırabilirsiniz.

– Çamaşır makinesinin yüksek devirli olması çamaşırlarınızın daha hızlı kurumasını sağlayacaktır. Bunun için 1.200 devir veya daha üzeri makineleri tercih edebilirsiniz.

 

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

– Buzdolapları için en mühim husus saklama süresidir. Saklama süresi uzun buzdolaplarını tercih etmeniz halinde elektrik kesintisi durumunda daha rahat olursunuz.

– Rafların genişliğine ve kullanışlı olmasına dikkat edin. İç hacmin genişliği de rahat kullanım için önemlidir.

– Garanti süresi ve servis ağının genişliği de her beyaz eşya için olduğu gibi buzdolapları için de önemli.

– Büyük buzdolabı daha çok enerji demektir. Bu nedenle ihtiyacınızdan fazla büyüklüğe sahip bir buzdolabı seçmenin hiçbir anlamı olmayacaktır.

– Buzdolabını mutfağa yerleştirme esnasında dolabın arkasında en az 10 santimlik bir boşluk bırakın. Böylece hava sirkülasyonu sağlanabilecektir.

 

Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

– Fırını temizlemekteki kolaylık çok önemli. Fırın ve ocak bölümleri kolay temizlenebilir olmalı.

– Fırının cam kapaklı olmasına önem verin. Cam kapak ısı kaybını önleyecektir.

– Turbo fırınları tercih ederseniz fırında yemek pişirme esnasında ısının eşit yayılması sağlanır.

– Fırın ve ocağın ısı yalıtımının iyi yapılmış olmasına dikkat edin.

 

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

– Süpürgenin emiş gücü ve ses seviyesine dikkat edin.

– Elektrikli süpürgeler çok kolay bozulur. Bu nedenle parçalarının kolay ve yaygın bulunur olmasına önem verin.

– Süpürge torbasının kolay değiştirilir olmasına dikkat ederseniz temizliği kolaylaştırmış olursunuz. Ayrıca bunun için ağır değil gövdeleri küçük olan süpürgeleri tercih edebilirsiniz.

– Su filtreli süpürgelerin avantajlarından fazla dezavantajı var. Kullanana göre değişmekle birlikte su filtreli süpürgelerin büyük evler için avantajlı, küçük, yani temizliği kısa süren evlerde dezavantajlı olduğunu unutmayın.

Beyaz Eşya Bakımı ve Temizliği

Beyaz eşya bakımı konusunda bazı pratik uygulamalar mevcuttur. Bunları yerine getirmeniz halinde beyaz eşya servisi ile çok fazla muhatap olmayabilirsiniz. Şimdi bunlara göz atalım.

Buzdolabı Bakım ve Temizliği

Buzdolabınızda atılacak yiyecek bulundurmayın. Ayrıca buzdolabınızı temizler iken dış yüzeyini sert cisimlerle temizlemeyin. Dış yüzey temizliği için arap sabunu idealdir. Eğer buzdolabınız no-frost ise yılda 2 defa fişi çekerek baştan sona bir temizlik yapın.

Fırın Bakım ve Temizliği

Her kullanımdan sonra fırın soğumadan içini silin. Temizlik için az miktarda olmak şartıyla karbonat kullanabilirsiniz. Belli aralıklarla fırının içindeki malzemeleri çıkarıp temizlemeniz de önemli.

Ocak üzerindeki lekeleri temizlemek için tuz ve karbonat karışımı kullanabilirsiniz.

Son olarak; beyaz eşya servisi ve tamircilere daha az ihtiyaç duymanız için beyaz eşyalarınızı kullanırken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu