Dini Bilgi

ATEŞ EHLİNİN DİĞER CEZALARI

Ateş ehli Cehennemden sonra ve ateşten önce 2.durağa girecek bakın nasıl... Ateş azabı çekecekler başka azaplar da çekecekler mi?

ATEŞ AZABI ÇEKECEKLER BAŞKA AZAPLARDA ÇEKECEKMİ

Aşağıdaki ayetler çok önemlidir.Kuranda Cehennem azabı çekeceklerle ilgili ayet çok yoktur.Ateş halkı ise aşağıdaki azapları görülecektir.Bu şunu bir daha ortaya koyuyor. İlgili ayetlerin birkaç ayet öncesine ve birkaç ayet sonrasına bakarsanız bunların hep inkarcı,yüzçevirenler ve ateş halkı olduğu görülecektir aynı şey Cehennem halkı diye geçmez kuranda daha doğrusu cehennem halkı diye bir tabir geçmez ama ateş halkı geçer.Buda Cehennem ve ateşin ayrı olduğunun bir kanıtı.

Ankebut 54-55 de Azabın gelmesini isteyenlere Rabbimiz Cehennemin onları kuşattığını söylemiş hali hazırda Cehennem olmadığına göre bunun bir korku,tedirginlik yani psikolojik bir azap olduğu burdan belli nitekim Gazi Özdemir hocada buna benzer yorum yapmıştır.Bu çok açıktır.çünkü terazi,kitap sorgu tamamlanmadan Rabbimiz gerçek gözle görülen bir azap vermez. Hatta bu korkunun dünyada bile başladığını söyleyebiliriz.dünya ahiret bütünlüğünü bildiren ayetler vardır.Yine ateş azabından koru derken henüz olmamış bir şeyi koru derken Cehennem azabını bizden uzaklaştır sav diye niye ayet vardır. Çünkü Cehennemin korkusu dünyada başladı bile başlayan bir şeyden o yüzden sav,deriz.Ama başlamayan ateşden koru deriz.

Müminler ile Ateş ehlinin Cehennem azabı bile (ateş değil) birbirinden farklıdır.Mümin için ateş ehli olmadığı sürece ateş azabını gerektiren sayı çok azdır Adam öldürme için ateş değil alçaltılmış Allahın gazabına uğramış Cehennem der Bu kişi 10 bin yıl Cehennem hücresinde tek başına kalsa bu yinede azmıdır.çünkü Rabbimiz süre belirlememiş diğer zina vs. suç için katlanır der cezası ona göredir ama onlarda bile Cehenneme sevk ayeti yoktur ben bulamadım.Bu önemlidir.geçer not alan kimse mesela 1000 yıl sorguda bekletilebilir.Bu cehennem azabı değilde nedir, çünkü süre yok.

Hatta hepsi biter kendisi gibi başka müminler cennette iken o cenneti bekleyebiir mesela 5000 yıl (ARAF 46 geçer not alanların cenneti bekleyişini anlatır) buda bir azaptır. Çünkü müminlerle ateş ehli arasındaki fark için o kadar ayet varki yazının bazı bölümlerinde bunu işledim  Ateş ehlinin Cehennem (ateş değil) azabıda şu şekilde olabilir Ayetleri hatırlarsak Cehenneme girdiğinde ateş uzaktan görülür ve homurdanır,köpürtülmüştür,çatlayacak gibidir o anın dehşetini bir düşünün belki 1000 yıl belki daha fazla orda beklediğini düşünün Hani demiştik ya ateş azabı için koru cehennem azabı içinde furkan 65 de kurtar Sav işte Cehennem azabı çok erken başlıyor Fiziki
bir azap olmadığı için buna ister dünyada başlasın ister diriliş gününde FURKAN 65 in sav kelimesi o şekilde değerlendirilebilir.

Kalem süresinde bahçelerinin bozulmasından içi yanan çiftçileri Rabbimiz azap olarak değerlendirir.Yine Yusuf suresinde zindan vs cezası azap olarak değerlendirir


Demir kamçılarla kamçılanacaktır
Bir de bunlara demirden kamçılar vardır. (HAC/21)

Başlarının üstünden kaynar su dökülecektir
Şu ikisi Rableri hakkında tartışmaya girmiş iki hasımdır. O’nu inkar edenler için ateşten elbiseleri biçilmiştir. Başlarının üstünden kaynar su dökülür. (HAC/19)

Cehennemde giyecekleri
Gömlekleri katrandandır ve yüzlerini ateş kaplar. (İBRAHİM/50)

Cehennemde yiyecekleri
Elbette bir ağaçtan, zakkum ağacından yiyeceksiniz.

Karınlarınızı hep onunla dolduracaksınız. (VAKİ’A/52-53)

Onlar için kuru bir dikenden başka yiyecek de yoktur.

O da ne besler, ne de açlığı giderir. (ĞAŞİYE/6-7)

Nasıl, bu mu daha hayırlı konukluk için, yoksa zakkum ağacı mı?

Gerçekten biz onu zalimler için bir fitne (imtihan) yaptık.

O bir ağaçtır ki cahim in (ateşin)dibinde çıkar.Bu arada Cahim ateş demektir hz ibrahimin yakılmak istenen ateşide cahim olarak geçer ama gelenek cehennem diye çeviriverir

Tomurcukları şeytanların başları gibidir. (SAFFAT/62-65)

Gerçekten zakkum ağacı,

Günahkârların yemeğidir.

O pota gibi karınlarda kaynar.

O, kızgın bir sıvının kaynaması gibidir. (DUHAN/43-46)

Bir irinden başka yiyecek de yok. (HAKKA/36)


Cehennemde içecekleri
Üstüne de kaynar su içeceksiniz.

Susuzluk illetine tutulmuş develerin içişi gibi içeceksiniz. (VAKİ’A/54-55)

Dinlerini bir oyun ve bir eğlence edinen ve kendilerini dünya hayatının aldattığı kimseleri bırak! Ve hiçbir kimsenin kazandığı şey yüzünden kendisini helake atmamasını, kendisi için Allah’tan başka hiç bir dost ve hiçbir şefaatçi bulunmadığını Kur’ân ile hatırlat. O, azaptan kurtulmak için bütün varını feda etse, kendisinden alınmaz. Onlar kazandıkları şey yüzünden helake uğratılmışlardır. Onlar için, inkâr ettiklerinden dolayı kaynar bir içecek ve can yakıcı bir azab vardır. (EN’AM70)

Ardından da Cehennem vardır, orada kendisine irinli su içirilecektir.

Onu yutmaya çalışacak, fakat boğazından geçiremeyecek ve her yandan ona ölüm gelecek, fakat o ölemez. Arkasından da çetin bir azab gelecektir. (İBRAHİM/16-17)

Onlara kızgın bir kaynaktan su verilir. (ĞAŞİYE/5)

Orada ne bir serinlik tadacaklar, ne de içecek bir şey.

Ancak bir kaynar su ve irin (içecekler). (NEBE/24-25)

Sonra üzerine onlar için kaynar bir içecek vardır. (SAFFAT/67)

Dönüşünüz hep O’nadır. Allah’ın vaadi haktır. Herşeyi ilk baştan yaratan O’dur.
Sonra iman edip salih amel işleyenleri hak ettikleri ölçüde mükâfatlandırmak için geri döndürecek olan yine O’dur
Kâfirlere de inkâr ettikleri için kaynar sudan bir içki ve acıklı bir azap vardır. (YUNUS/4)

İşte artık tatsınlar onu ki, o kaynar su ve irindir. (SAD/57)
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu