Beyaz Eşya

Arçelik Buzdolabı

Arçelik Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmeli? En uygun Arçelik buzdolabı modelleri nelerdir? Arçelik buzdolabında en sık karşılaşılan sorunlar neler? Kullanıcılar Arçelik buzdolabından memnun mu? Arçelik buzdolabının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Arçelik Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelişen teknoloji sayesinde birbirinden farklı özellikleri bulunan pek çok buzdolabı modeliyle karşılaşmak mümkün. Bu zengin çeşitlilik içinde buzdolabı alırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi iyi olacaktır.

  • Genişliğe dikkat edin
  • Servis Ağı, Garanti Süresi ve Kaliteye dikkat edin
  • Derin Dondurucu özelliği olup olmadığına dikkat edin
  • Enerji Tütekimi ve Enerji verimliliğine dikkat edin
  • Antibakteriyel özelliği olup olmadığına dikkat edin

Şimdi yukarıda yazdığımız bu özellikleri açıklayalım.

1) Genişliğe Dikkat Edin

Neye ihtiyacınız olduğunu bilin. Geniş bir buzdolabına mı ihtiyacınız var yoksa küçük bir buzdolabı da sizin için yeterli mi? Unutmayın ki geniş buzdolapları küçüklerine göre daha fazla enerji tüketir. Bu yüzden ihtiyacınızı karşılayacak genişlikte bir buzdolabı seçmeye dikkat edin.

2) Servis Ağı, Garanti Süresi ve Kaliteye Dikkat Edin

Bir buzdolabı markasının servis ağı ne kadar yaygınsa o kadar çok tercih ediliyor demektir. Ayrıca garanti süresinin uzunluğu da sizin için önemli olmalıdır. Son olarak kaliteyi belirleyen temel etkenin fiyat değil kullanılabilirlik ve sağlamlık olduğunu unutmayın.

3) Derin Dondurucu Özelliğine Dikkat Edin

Otomatik kar eritme sistemi olmayan buzdolapları otomatik kar eritme sistemine sahip buzdolaplarına göre daha az verimlidir. Çünkü otomatik kar eritme (defrost) sistemi olmayan buzdolaplarında az da olsa bir buz tabakası oluşursa buzdolabının verimi düşecektir. Bu da daha çok enerji harcanması demektir. Bu nedenle no-frost özellikli buzdolaplarını tercih etmekte fayda var.

4) Enerji Tüketimi ve Enerji Verimliliği

A+ enerji sınıfındaki bir buzdolabı A sınıfına göre en az % 15 daha verimlidir.

A++ enerji sınıfındaki bir buzdolabı ise A enerji sınıfı bir buzdolabına göre en az % 40 daha verimli olacaktır. Enerji verimliliğine dikkat ediyorsanız A+ ya da A++ modelleri tercih etmenizde fayda var.

5) Antibakteriyel Özellik

Antibakteriyel özelliklere sahip bir buzdolabı gıdaları normal süresinden daha fazla bir süre taze tutar ve kokuyu engeller.

Bunların dışında şu hususları aklınızda tutmanızda fayda var;

  1. Aileniz kalabalıksa ve taze meyve sebze tüketiminiz çoksa no-frost modeller arasından 75 santim ve daha geniş modelleri tercih ediniz
  2. Sıkça dondurulmuş gıda tüketiyor iseniz dondurucu hacminin geniş olmasına dikkat ediniz
  3. Sıklıkla soğuk su tüketiyorsanız bazı buzdolapları su pınarlı modellidir. Bunlara da bakabilirsiniz.
  4. Buzdolabınızın sıcaklığını kendiniz ayarlamak istiyorsanız elektronik göstergeli modellere bakmanızda fayda var.

Uygun Arçelik Buzdolabı Modelleri

Arçelik Buzdolabı alırken ihtiyaçlarınızı belirlediğinize göre aşağıdaki modellere göz atmak isteyebilirsiniz;

283720 Diamond Model No Frost Buzdolabı

Bu modelin derin dondurucusu altta olup toplam brüt hacmi 720 litredir. Ayrıca fullfresh+ teknolojisiyle hassas nem kontrolü sağlamakta ve gıdaların bozulup bayatlamasını geciktirmektedir. Mavi ışık teknolojisi (sebze ve meyvelerin tazeliklerini koruması için önemli), otomatik buz makinesi ve koku giderme teknolojisiyle de öne çıkıyor.

391626EI Gardırop Tipi Buzdolabı

Toplam brüt hacmi 630 litre olan bu model fullfresh+ teknolojisi, mavi ışık teknolojisi, otomatik buz makinesi ve özel kahvaltılık bölmesi ile Cool Plus No-Frost Sistemi sayesinde dikkat çekiyor. Cool Plus No-Frost Sistemi gıdaların donma riskinin azalmasına yönelik bir sistem.

270530 MI No Frost Buzdolabı

530 litrelik brüt hacme sahip bu modelde de FullFresh+ Teknolojisi ve Mavi Işık Teknolojisi mevcut.

 

Arçelik Buzdolabında En Sık Karşılaşılan Sorunlar

Elbette ki her buzdolabı için karşılaşılan sorunlar Arçelik Buzdolabı için de geçerli olacaktır. Ancak buzdolabınızda gördüğünüz bir arızayı gidermek servis çağırmadan önce aşağıdaki hususlara dikkat etmenizde fayda var. Bu sizi gereksiz masraflardan kurtarabilir.

Buzdolabınız hiç çalışmıyorsa; fişin prize doğru takılıp takılmadığını ya da sigortayı kontrol edin.

Soğutucu bölmesinde terleme varsa; termostat konumunu daha soğuğa alın. Buzdolabının kapısını çok açık bırakmayın.

Kompresör çalışmıyorsa; Birkaç dakika sonra dolabınız çalışmaya başlayabilir. Muhtemel nedeni ani elektrik kesintisi veya buzdolabının fişinin takılıp çıkarılmasıdır. Birkaç dakika içinde dolap çalışmıyorsa servis çağırın.

Buzdolabınız sık ya da uzun çalışıyorsa; buzdolabının kapağının açık kalma süresini azaltın, çok sıcak yemeklerinizi buzdolabına koymayın.

Buzdolabınız çalışırken sesi artıyorsa; bu normal bir durumdur, ortam sıcaklığı ayarlaması yapıyordur.

Buzdolabınızın içi kötü kokuyorsa; dolabınızın içini temizleyin, neyin koku yaptığını tespit edin ve kokunun kaynağını giderin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu